יומן חלומות

רגיל

בפעם הקודמת, דברנו על חלומות באופן כללי.

הפעם נדבר על יומן החלומות, כלי חשוב ושימושי לפענוח חלומות.

יומן חלומות הוא מחברת בה אנו מתעדים את החלומות שחלמנו. את יומן החלומות רצוי להחזיק קרוב למיטה ועל ידו לשים כלי כתיבה, כדי שנוכל לתעד בו את חלומותינו בסמוך ככל האפשר ליקיצה. כפי שציינתי במאמר הקודם, חלום לרוב מכיל מסרים רבים. חלק מהמסרים עשויים לגעת בעתיד הרחוק יותר ולעתים לוקח זמן (אף שנים) עד שמבינים את פשרם, לכן יש חשיבות רבה לתעוד החלומות בפרוט רב ככל האפשר.

אם אתם נמנים על האנשים שאינם זוכרים חלומות אף פעם, אל דאגה. ברגע שמתחילים להתעסק באופן מודע עם החלומות ועם יומן החלומות, מהר מאד מתחילים לזכור אותם. לרוב זה עניין של כמה ימים.

ישנן דעות רבות לגבי התצורה (פורמט) הרצויה ליומן החלומות. בקצה האחד יש הטוענים שיומן החלומות צריך להיות חופשי לגמרי, חסר תצורה מוגדרת, כדי שהכתיבה בו תהיה חופשית וזורמת ככל האפשר, ובקצה השני יש הטוענים שהתצורה שלו צריכה להיות מובנית ותבניתית, בדומה לטופס. אני מאמין שלטעם האישי ולאופי יש השפעה בעיצוב הדעה. אני נוטה יותר לכוון האסכולה של התצורה המובנית, מפני שנוכחתי לדעת, שככל שהתצורה יותר מובנית, כך אני מצליח לדלות יותר פרטים – ה"טופס” מזכיר לי על אילו נקודות כדאי לי לתת את הדעת. לאלו מכם שהמלה "טופס" מעוררת בהם חלחלה, החליפו את המלה ברשימת בדיקה (צ'קליסט). הרעיון הוא שהתצורה תסב את תשומת לבנו לכמה שיותר פרטים בחלום. כפי שכתבתי במאמר הקודם, ככל שיש לנו יותר פרטים על החלום, כך ניתן לפענח יותר ויותר מסרים מתוכנו.

להלן התצורה עליה אני ממליץ, הפרוט לגבי החלקים השונים יבוא בהמשך:

 • בפינה השמאלית העליונה של הדף:
  • תאריך
  • שעה
  • מקום
 • שם החלום
 • התקופה בחלום
 • הגיל שלנו בחלום
 • מקום התרחשות החלום
 • עלילת החלום
 • חלוקת העלילה לשלבים
 • הרגשה ורגשות
 • דמויות בחלום
 • מלים שעלו בחלום
 • צבעים
 • ריחות
 • סמלים
 • רקע על החלום
 • כל דבר נוסף שעולה בדעתכם

עכשיו ביתר פרוט:

הפרטים בפינה השמאלית מתיחסים לחיי הערות שלנו:

התאריך הוא התאריך בו נחלם החלום. אם אתם מתעדים חלום ישן ואינכם זוכרים את התאריך, כתבו תקופה משוערת, דוגמאות: גיל 6, 2006, גילאי העשרה, וכו'

לרוב לא זוכרים את השעה המדויקת של החלום, אבל לעתים כן, בעיקר אם משהו או מישהו מעיר אותנו באמצע החלום. ניתן לרשום שעה מדויקת, טווח שעות, לדוגמא: בין 1 לפנות בוקר ל4:30 או לרשום את חלק היממה בו נחלם החלום – ערב, לילה, צהרים, לפנות בוקר, בוקר, וכו'

המקום בו נחלם החלום – האם היה זה בביתכם או במקום אחר. בדרך כלל, כאשר לא ישנים במיטה הנוחה בבית, קל יותר לזכור חלומות ולרוב החלומות חזקים יותר.

שם החלום – רצוי לתת לחלום שם או כותרת, זה עוזר לנו לתמצת את מהות החלום.

התקופה בחלום – מהי התקופה בה מתרחש החלום (זמננו, זמן עתידי, זמן עבר וכו'), אם החלום מתיחס לתקופה בחיים שלנו, איזו תקופה? יתכן חלום המתרחש בכמה תקופות במקביל.

הגיל שלנו בחלום – מה הגיל שלנו בחלום? האם אני ילד או מבוגר? אולי גם וגם בו זמנית? כדאי גם להתיחס לגילאי הדמויות האחרות בחלום.

מקום התרחשות החלום – באיזה מקום או באילו מקומות מתרחשת עלילת החלום?

עלילת החלום – כדאי לרשום את עלילת החלום בפרוט רב ככל האפשר. כל פרט חשוב. חלק מהמטרה של ה"שדות" הרבים ב"טופס" שאני מציע כאן, הוא לאפשר לנו לשחזר כמה שיותר פרטים מהעלילה. חלום במהותו הוא לא לינארי, ובעת כתיבת העלילה, אנו נאלצים לתרגם אותו למשהו לינארי. לעתים קשה לנו לקבוע מה קדם למה, מפני שדברים שבחיים הערים קורים בזה אחר זה, יכולים לקרות בו זמנית בחלום, וכן יתכנו בחלום דילוגים על שלבים בדומה לסצנות בסרט.

לדוגמא: אני יכול לחלום שדיברתי עם מישהו והוא אמר לי משהו, אבל כשאני מנסה להזכר באילו מלים הוא השתמש, אני לא מצליח, מפני שלא באמת דברנו – ברגע אחד היינו פנים מול פנים ועמדנו לדבר, ובמשנהו ידעתי מה אמר לי מבלי שנאמר בפועל דבר.

במקרים אחרים, הדברים ברורים וחותכים. זה לא כל כך משנה לצורך העניין. אם אינכם בטוחים מה היה, ניתן לרשום זאת בצורה אמביוולנטית, לדוגמא: ”בשלב מסוים ידעתי ששלמה בוגד בי, איני זוכרת אם זה נאמר במפורש או שפשוט ידעתי."

עוד בעיה עם החלום היא שהוא עשוי להיות מופשט מאד, אפילו עד לרמה של מלה או משפט בודדים.

חשוב לתעד כמה שיותר. אני רוצה להתעכב על הנקודה הזאת, מפני שהיא חשובה, כאשר אני מספר לאנשים את החלום, לרוב אספר אותו בצורה תמציתית. כאן המטרה שלנו היא לתעד אותו בפרוט רב ככל האפשר. כאשר יושבים לכתוב את החלום, מתחילים לרוב לעלות פרטים חדשים, כאלה שנעלמו מעינינו בזמן בו סיפרנו אותו בעל פה. לעתים לאחר כתיבת החלום עולים פרטים נוספים. כדאי להוסיף גם אותם.

חלוקת העלילה לשלבים – בחלום בו העלילה ארוכה דיה, כדאי לחלק אותה לשלבים.

הרגשות ורגשות – כיצד הרגשתי במהלך החלום? האם התחושה היתה טובה? אולי מפחידה? אילו רגשות עלו בי במהלך החלום? כיצד הרגשתי ביקיצה? האם קמתי מבועת? אולי עם חיוך גדול? אולי התעוררתי בוכה? אילו רגשות מעורר בי החלום כעת, בזמן שאני מתעד אותו? ניתן גם להוסיף לאחר זמן מה אילו רגשות מעורר בי החלום ממרחק הזמן.

דמויות בחלום – הדמויות אותן פגשנו בחלום, מי הן, מה הן, מה הן מסמלות עבורנו, וכו'

מלים שעלו בחלום – כפי שציינתי למעלה, ישנם לעתים חלומות של מלה בודדת או משפט בודד. מלה אחת יכולה לקפל בתוכה עולם ומלואו. יש חשיבות לשיבושי מלים שנראים אקראיים – שום שיבוש בחלום אינו אקראי. יש חשיבות למשמעויות הרחבות של המלה – משמעויות עתיקות, משמעויות עכשויות, אסוציאציות שהמלה מעלה לי באופן אישי, אסוציאציות רחבות יותר, כל המרבה הרי זה משובח.

צבעים בחלום – צבעים שונים מסמלים דברים שונים. הסמלים עשוים להיות "אונברסליים" או בעלי משמעות אישית לנו. לדוגמא: כחול הוא צבע שמסמל רצינות ושיקול דעת, ירוק מסמל ריפוי וכו'.

ריחות – ריחות עובדים על המנגנונים הפרימיטיביים ביותר שלנו. יש ריחות שממש לוקחים אותי אחורה בזמן, לדוגמא: ריח של קצף גילוח בו השתמשתי בתקופת השרות הצבאי שלי – עד היום כאשר אני מריח את הריח הזה, אני חוזר בתודעה למוצב החרמון הישראלי (“ישראלי" בשמו הקצר) בו שרתתי באותה התקופה בה השתמשתי באותו סוג מסוים של קצף גילוח. כדאי לרשום את הריחות ומה הם מסמלים עבורנו.

סמלים – סמלים זאת למעשה קטגוריה קצת יותר כללית המכילה בתוכה גם מלים, צבעים וריחות. חלומות עושים שימוש נרחב בסמלים מפני שסמלים חודרים ישר לתת המודע שלנו ועוקפים את מנגנוני ההגנה. סיבה נוספת היא שסמל מהגדרתו דוחס בתוכו מידע רב – רגשות, רעיונות, ערכים, אידאלים וכו'. תכונה זו של הסמל מאפשרת להעביר באמצעותו מידע רב.

רקע על החלום – פה למעשה אנחנו עושים הכנה לפענוח החלום. זה סיפור המסגרת – הסיפור על הסיפורהסיפור הפנימי הוא החלום, הרקע הוא הסיפור על החיים הערים שלנו בהקשר לחלום – ארועים משמעותיים, עניינים שמעסיקים אותנו, אם לא הרחבתם בסעיפים הקודמים, ניתן להרחיב כאן לגבי הפרטים שציינתם בסעיפים הקודמים. הרעיון הוא לתת לעצמכם או למישהו אחר שקורא את התעוד שלכם, כמה שיותר מידע המקשר בין חיי הערות לחלום.

לגבי הסעיף האחרון לא ארחיב רבות – כל דבר שעולה בדעתכם ואתם חושבים שכדאי לציין, ציינו. כדאי לזכור שמידע מיותר ניתן לזרוק בקלות (אם כי איני מאמין במידע מיותר בכל הקשור לחלומות), אבל קשה יותר לשחזר מידע חסר.

ברצוני להדגיש שוב – המטרה של תעוד החלום בתצורה הזאת היא לדלות כמה שיותר פרטים מתוך החלום. ככל שיש לנו יותר פרטים, יש לנו יותר חומר גלם לעבוד אתו בבואנו לפענח את פרושיו הרבים של החלום. כדאי לרווח בין סעיף לסעיף, כי יתכן בהחלט שברגע שנתעמק בסעיף נוסף, ניזכר בפרטים נוספים של העלילה או בפרטים נוספים הנוגעים לסעיף הקודם.

לבסוף, כדאי להשאיר עמוד ריק לפענוח החלום.

עד כאן להפעם. בפעם הבאה נתחיל לדבר על פענוח החלום.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s